آموزش وردپرس
خانه / مقالات / روانپزشکی / ارتباط / کلید طلایی ارتباطات۲

کلید طلایی ارتباطات۲

مقدمه

      بسیاری از مردم در طول روز در معاشرت با دیگران مرتکب این خطاهای ارتباطی میشوند متاسفانه ما همه روزه شاهد ارتکاب این خطا ها هستیم و این خود باعث می شود که ارتکاب آنها در نظر ما آسان جلوه کند . پس اگر می خواهید مناسبات شما با دیگران موفقیت آمیز با شد باید هوشیارانه از آنها بپرهیزید . در بخش زیرشرح مبسوطی از این گونه خطاها از نظرتان می گذرد .

ده برخورد محکوم به شکست

 1. دلخوشی دادن

از اظهار عبارات تو خالی ، دلخوش کننده و کلیشه ای اجتناب کنید .

 1. برچسب زدن و نقش یک روانکاو را بازی کردن

برچسب زدن به افراد و کارهای آنها بسیار مخرب است زیرا با اینکه از صحت و سقم گفته اطمینان نداریم به احتمال زیاد در ارزیابی خود به خطا می رویم .

 1. گوشه و کنایه زدن

وقتی گفته های شما از احساسات منفی تان رنگ می گیرد و با سخن نیشدار ، غرور و شخصیت کسی را جریحه دار می کنید در واقع او را مجبور کرده اید که در اولین فرصت به این ضربه کوبنده ، پاسخ بگوید و راه یک ارتباط سالم و باز را مسدود کرده اید . پس منظور خود  را پشت عبارات کنایه آمیز پنهان نکنید ،بلکه آن را رک و صریح مطرح کنید .

 1. افراط در پرسش و طرح سئوالات نامناسب هیچکس مایل نیست مورد پرس و جو واقع شود و یا احساس کند که مورد تفتیش و بازرسی قرار دارد . سئوالات مسلسل وار و پی در پی ، این احساس را در شخص ایجاد می کند که با یک افسر بازپرس روبرو است . شما چطور ؟
 2.   دستور دادن (فرمان دادن)

فرمان دادن یعنی اینکه آمرانه و تحکم آمیز استیلای خود را بر کسی تحمیل کنید و مجالی برای پرس و جو ،مخالفت و حتی موافقت به او ندهید . در این حالت طرف مقابل احساس میکند که یک ماشین است نه یک انسان .

برای اینکه با زیرکی و ماهرانه به نحوی فرمان دهید که تاثیر منفی نداشته باشد ، از شگردی به نام “ریل گذاری ” استفاده کنید . در این حالت مودبانه و با استدلال منطقی فرض را بر این میگذارید که فرد با نقطه نظرات شما موافق است و در نتیجه بدون اینکه به او مجال ابراز نظرش را بدهید ، اظهارات خود را تند و صریح بیان کنید و با کمی چشم غره ، شخص را در مقابل نظرات خود تسلیم کنید.

 1. تهدید کردن

اظهار جملاتی از قبیل    «اگر این کار را نکنی …. » و یا   «بهتر است که …. » خواه رک و صریح گفته شود ویا با زیرکی و تلویحاً بیان شود یک تهدید تلقی شده و موجب می شود که شخص احساس خطر کند . بیشتر مردم هنگام احساس تهدید ، حالت تدافعی به خود گرفته و حاضر به اطاعت از فرمان نیستند .

 1. تحمیل اندرزهای حکیمانه

اظهار جملاتی مانند   «تو باید …. »   «آیا تابه حال تلاش کرده ای که …….. »  « اگر حرف مرا گوش نکنی …. » ما را در موضعی قرار می دهد که گویی به دیگران درس اخلاق می دهیم و یا در حال سخنرانی هستیم .  

 پس سعی کنید  با  گفتن  عباراتی  از قبیل   «ممکن است یک پیشنهاد بدهم »  « آیا مایلید که بدانیم من چگونه با این موضوع برخورد می کنم ؟ » از طرف مقابل اجازه بگیرید .

 1. در لفافه سخن گفتن

اگر زیادی به موضوع شاخ و برگ بدهیم و مستقیم به اصل مطلب نپردازیم ، طرف مقابل برای درک حرفهای ما به حدس و گمان متوسل میشود و ممکن است تصوراتش غلط از آب در آید.

     شاه بیت مطلب این است که:

 با صراحت سخن بگوئیم ،احترام متقابل را رعایت کنیم ،قضایا را از دریچه چشم دیگران ببینیم ، از جانب خود صحبت کنیم و مالک پیام خویش باشیم .

 1. خودداری از ابراز اطلاعات

بعضی از افراد در محیط کار ، تنهازمانی اطلاعاتی را تسلیم دیگران میکنند که خود نیازمند اخذ اطلاعاتی باشند. اگر برای اینکه نسبت به دیگران ارجعیت داشته باشید از ابراز اخبار و اطلاعات طفره می رود قدم در راهی گذاشته اید که به جای مو فقیت ناکامی به بار خواهد آورد!   

 

 

 • انحراف از اصل موضوع

وقتی گفت وشنود به جنبه های شخصی کشیده میشود وفرد با انحراف از اصل موضوع به شرح وسط امور شخصی خود می پردازد اطرافیان اغلب احساس خستگی می کنند و در نتیجه در صدد بر می آیند تا با مطرح کردن مطالب پیش پا افتاده او را متوقف کنند هر بار که لب به سخن می گشا یید نیازی  نیست که وارد جز ئیات شوید .

نیروی شگفت انگیز کلمات

  ما در انتخاب کلمات که به کار می بریم اختیار تام داریم . می توانیم کلام پیچیده و تحریک آمیزی را در یک ارتباط به کار گیریم و یا با الفاظی روشن ، ملایم و دلچسب و گفتاری مودبانه و صمیمانه دلها را بفریبیم . بهر حال حق انتخاب لغات با شماست . به طور کلی کلماتی را انتخاب کنید که در الگوی زیر بگنجد :

 صریح ، کوتاه ، دقیق ، مودبانه ، صحیح ،  پر محتوا  

 سعی کنید در سخنان خود از تاثیرسخن و نفوذ کلام به بهترین وجه استفاده کنید .

یکی از راههایی که تاثیر شگرفی در حسن روابط دارد ،استفاده از نام افراد است . وقتی افراد را به اسم خطاب می کنید نه تنها توجه آنها را به سوی خود معطوف می دارید ، بلکه تاثیر مثبتی از خود و پیام خود بر آنها می گذارید ولی حد اعتدال را رعایت کنید که افراد تصور نکنند زبان باز و فریب کار هستید .

فن استقلال و تسلط بر بیان (ابراز وجود )

برای این که نقطه نظر های خود را به صراحت بیان کنید تا دیگران با خواسته های واقعی شما آشنا شوند به فنی به نام “ابراز وجود ” نیازمندید . قاطعیت کلام یا ابراز وجود یعنی آنچه را که واقعاً در ضمیر و قلبتان می گذرد با بی باکی و شجاعت به زبان آورید ،بر پیام خود مسلط باشید و با قاطعیت حرف بزنید .

        یکی ازمهمترین ابزارهای این فن استفاده از کلمه  “من ” در آغاز کلام است .

یکی دیگر از تکنیک های ابراز وجود تکنیک صفحه شکسته است . اگر کسی سخنان شما را نادیده می انگارد و به اصطلاح خود را به  کوچه علی چپ می زند ، می توانید از شگرد صفحه شکسته استفاده کنید . برای این کار ، مانند صفحه گرامافون که خط برداشته و دائماً قسمتی از آهنگ را تکرار میکند ، تا آنجا که لازم می دانید پیام خود را با حوصله تکرار کنید تا از شنیده شدن آن اطمینان داشته باشید .

تکنیک صفحه شکسته همچنین شیوه خوبی برای “نه ” گفتن است بدون اینکه حالت دفاعی را در دیگران بر انگیزید .

 

         برای اینکه کارکنان و اطرافیان شما احساس خوشنودی کنند و در عین حال روابط تقویت شود ،گهگاه به طور فشرده و اجمالی از عملکرد و رفتار خوب آنها تمجید کنید . بنابر این در حین کار آنها را غافلگیر کنید و قدر دانی خود را به تفصیل به آنها نشان دهید .

اهمیت نخستین تاثیری که بر مردم می گذاریم

“شما فقط یک بار فرصت دارید که بهترین تاثیر را بگذارید ”

اولین برخورد ما با دیگران تاثیر ژرف در نهاد آنها دارد و تاثیری جاودانه را از ما در ذهنشان حک می کند این تاثیرات می تواند آغازگر ارتباطی بزرگ و پویا باشند و یا برعکس فرصت های مناسب را برای ارتباطی موثر و مفید از چنگمان بیرون آورند . تحقیقات نشان می دهند که وضعیت لباس ، آرایش مو ، نوع زیور آلات و سایر ملزومات از قبیل عینک ، کلاه ،نوع عطر یا ادوکلن مصرفی و خلاصه آراستگی ظاهر حدود پنجاه ونه درصد در اولین تاثیری که بر دیگران می گذاریم نقش دارند . اجازه دهید با ارتباط  سمبولیک لباس شروع کنیم . در منزل هر طور که میل دارید لباس بپوشید اما حتماً در سر کار به ظاهر خود توجه داشته باشید و از ضوابطی پیروی کنید که اگر چه در جایی نوشته نشده اما واقعیت دارد و بر سازمان و موسسه محل کار شما حاکم است . اگر هنوز به این امر توجه نکرده اید ، نگاهی به افراد دور و بر خود بیندازید و اصول و ظاهر خود را بامحیط کار و همکارانتان هماهنگ کنید . اگر قصد دارید در پست خود ارتقاء یابید، باید ظاهر خود را همانند کسانی بیارا یید که قبلاً این موفقیت را احراز کرده اند . اگر مترصد هستید که در کار و حرفه خود فردی با کفایت و کار آمد جلوه کنید بهترین لباسی که بودجه تان اجازه می دهد برای خود فراهم کنید ، اگر چه آراستگی ظاهر نمایانگر عملکرد ،قابلیت و شایستگی در کارتان نیست اما معاشران در اولین برخورد از روی سر و وضع و ظاهر شما به داوری می نشینند و اگر ظاهری آراسته نداشته باشید ، این زحمت را به خود نمی دهند تا با شما معاشرت کنند و به شایستگی و شخصیت والایتان              پی ببرند . با آراستگی ظاهر،گفتار ،نشست و برخاست و رفتار مناسب ، در اولین برخورد تاثیر مثبتی دردیگران داشته باشید .

 و کلام آخراینکه :

 1. حریم ارتباطی خود با دیگران را رعایت کنید . هرکدام از ما یک حریم نامرئی ارتباطی در اطراف خودداریم که باید هوشیارانه مراقب ورود افراد مختلف به حریم ارتباطی خود باشیم .

   حریم ارتباطی

خانواده و دوستان نزدیک                   تا ۴۵ سانتیمتر

دوستان و همکاران نزدیک           ۴۵ تا ۸۰ سانتیمتر

همکاران و  آشنایان                   ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر

بیگانه ها                                    حدود ۱۵۰ سانتیمتر

( در فرهنگ و ملل مختلف این حریم متفاوت است )

 1. گشاده رو و خوش برخورد باشید .
 2. نقش تماس چشمی در زبان رفتار را نادیده نگیریم زیرا ” چشم آیینه روح است ”  البته با رعایت حدود و حریم ارتباطی افراد مختلف  .
 3. آرامش و اعتدال را به هنگام گفتگو حفظ کنیم .
 4. واکنش مناسبی با پیام دهنده داشته باشید .

  در نهایت آگاهی از زبان رفتار دیگرا ن به شما کمک می کند تامیزان موفقیت خود را در رابطه ای که با آنها دارید، بسنجید . همچنین با کنترل حالات و حرکات خود اطلاعات بیشتری از دیگران دریافت کنید و موفقیت خود را در ارتباطات افزایش دهید .  


دانلود فایل : از سرور آپلود بوی

همچنین ببینید

ترس از بیماری یا نوسوفوبیا چیست؟

ترس از بیماری یا نوسوفوبیا چیست؟

ترس از بیماری یا نوسوفوبیا چیست؟ نشانه اصلی اختلال نوسوفوبیا (Nosophobia) اضطراب و ترس بیش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *