آموزش وردپرس
خانه / مقالات / خانواده / استفاده طولانی‌مدت از اینترنت باعث مشکلات روانی می‌شود

استفاده طولانی‌مدت از اینترنت باعث مشکلات روانی می‌شود

 

کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استفاده طولانی‌مدت از اینترنت مشکلات زیان‌بار روانی بر روی افراد دارد که انزوا و جدایی اعضای خانواده از یکدیگر مهم‌ترین عوارض آن محسوب می‌شود.

جمیله کیانی بیان داشت: خانواده‌ای که در آن تمامی اعضا ازجمله پدر، مادر و فرزندان هر یک به‌تنهایی در فضای مجازی بوده افرادی هستند که تنها ازنظر فیزیکی در کنار هم بوده و در دنیای واقعی از یکدیگر به دور هستند.

استفاده طولانی‌مدت از اینترنت باعث سست شدن بنیان خانواده می‌شود
کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استفاده طولانی‌مدت از اینترنت باعث قطع روابط عاطفی، ایجاد فاصله در بین اعضای خانواده و درنهایت سست شدن بنیان خانواده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اینترنت یک نیاز اجتناب‌ناپذیر است افزود: ما باید تغییرات دنیای مدرن را پذیرفته و خود را با آن سازگار کنیم اما باید بدانیم که استفاده بیش‌ازحد از فضای مجازی خطرات جسمی و روانی را برای افراد به همراه دارد.
جمیله کیانی تصریح کرد: استفاده طولانی‌مدت از رایانه، تبلت، گوشی‌های تلفن همراه و اینترنت آسیب‌های جدی بر روی ارگونومی انسان وارد آورده که از آن جمله می‌توان به آرتروز گردن، مشکلات بینایی، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد.
وی بابیان اینکه باید استفاده از فضای مجازی را مدیریت کرد افزود: توصیه می‌شود افراد برای فعالیت‌های روزانه خود برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام دهند، همچنین در گروه‌های مجازی که غیرضروری هستند و ارتباطی به تخصص و حرفه آن‌ها ندارد عضو نشوند.
کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همراهی و همدلی خانواده را گامی دیگر برای فاصله گرفتن از دنیای مجازی دانست و بیان کرد: افراد باید در منزل و زمانی که در کنار سایر اعضای خانواده هستند گوشی‌های تلفن همراه خود را کنار گذاشته و درجایی دور از دسترس خود قرار دهند.
جمیله کیانی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات برای فاصله گرفتن از فضای مجازی می‌توان به تعیین زمان مشخص برای چک کردن تلفن همراه، انجام برنامه‌های تفریحی در کنار اعضای خانواده، دیدن بزرگ‌ترهای فامیل، فعالیت‌های جنبشی در فضای آزاد و جایگزین کردن بسته‌های اینترنت محدود با نامحدود اشاره کرد.

همچنین ببینید

سرگرم کردن کودکان در خانه؛ راهکارهایی برای روزهای شیوع کرونا

سرگرم کردن کودکان در خانه؛ راهکارهایی برای روزهای شیوع کرونا

سرگرم کردن کودکان در خانه؛ راهکارهایی برای روزهای شیوع کرونا این روزها برای کودکان هم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *